Polskie tradycje ślubne

suknie ślubne Fulara&Żywczyk

Zwyczaje ślubne są jednym z obszarów naszej kultury, która nie zmienia się tak szybko – szczególnie w mniejszych miejscowościach. Jak można zaobserwować, poszczególne regiony kraju mają również swoje własne zwyczaje dotyczące ślubów, wesel i przygotowań.

Na wioskach niemal w całym kraju organizuje się na dzień przed ślubem tak zwaną „koronę”. Ta szczególna ozdoba na bramę lub wejście do domu pleciona jest z gałązek świerku lub innego iglastego drzewa. Często zaplata się ją z balonów – to jednak dość ryzykowne, bo jak wiemy, te lubią pękać, lub po prostu uchodzi z nich powietrze. Koronę można również zamówić u profesjonalnego dostawcy.

Nie miałoby to jednak takiego klimatu. W miejscowościach, które graniczą z Niemcami, i niemal na całym śląsku na dzień, bądź kilka dni przed uroczystością, organizuje się przyjęcie podwórkowe dla wszystkich sąsiadów. Biesiadowanie często łączy się z różnego rodzaju przebierankami – to tradycja typowo niemiecka. W tym rejonie Polski śluby odbywają się również w ciągu tygodnia, a nie tylko w sobotę – co zazwyczaj dziwi resztę rodaków. Tak więc wesela w czwartki czy wtorki nie są tam niczym wyjątkowym.

Niezmienna jest jednak moda ślubna – wszędzie panują te same zasady – czasem od nich odchodzimy i wybieramy na przykład suknie ślubne w nietypowym kolorze czy długości. To rozwiązanie głownie jednak wybierają kobiety, dla których tradycja nie jest bardzo istotna i stawiają raczej na nowoczesność. Są jednak elementy niezbędne niemal wszędzie – tradycyjne błogosławieństwo w domu, przywitanie chlebem i solą zaraz po ślubie i szampan. To chwile wzruszające i nadające wagi całej uroczystości.

Suknie ślubne Kraków, samochód do ślubu, cała oprawa ślubu i wesela jest jedyną okazja w życiu, by przeżyć tak wielkie emocje. Dlatego warto dobrze przemyśleć ten ważny, życiowy krok i odpowiednio się do niego przygotować.