Aparat USG odkryciem diagnostyki obrazowej

aparat usg

Już w starożytności próbowano na podstawia badania palpacyjnego diagnozować przyczyny chorób. Metoda ta dzisiaj wydaje się nam mało miarodajna, jednak jej elementy stosowane są w badaniu fizykalnym do dnia dzisiejszego. Zmieniały się czasy, postępował rozwój techniki i medycyny. Pozwoliło to badającym, ich przypuszczenia i hipotezy, zamieniać na diagnozę opartą na faktach.

Przełomowym odkryciem diagnostyki obrazowej była ultrasonografia. Nowoczesne aparaty ultrasonograficzne potrafią obrazować wygląd tkanek umieszczonych wewnątrz jam ciała. Dzięki nim, uzyskamy doskonały obraz, wątroby, nerek i wielu innych narządów. Ogromne zasługi dla medycyny ma aparat USG w służbie ginekologi i położnictwa. To dzięki temu urządzeniu można obejrzeć dziecko przed jego narodzinami. Stosowanie USG zmniejszyło śmiertelność matek i dzieci związanych z porodem. Zmniejszyła się również liczba powikłań okołoporodowych. Bez problemu można było ustalić położenie płodu, oraz wstępnie określić jego wady rozwojowe.

Ultrasonograf, czyli aparat USG, to cudowne urządzenie w rekach chirurga. Błyskawicznie oceni z jego pomocą stany zapalne w jamie brzuszne. USG pokaże również obecność płynu w otrzewnej oraz stanów zapalnych. Pourazowy pacjent może zostać błyskawicznie diagnozowany pod kątem krwawień wewnętrznych i w razie potrzeby natychmiast operowany. Wprowadzenie ultrasonografu do szpitali i przychodni to tysiące uratowanych istnień ludzkich.

Samo badanie nie dość, że nie zajmuje dużo czasu, to jest jeszcze całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Nie bójmy się prosić naszego lekarza rodzinnego o skierowanie na badania tym urządzeniem. Jeżeli mamy obawy dotyczące naszego stanu zdrowia i podejrzenie choroby, nalegajmy do skutku.