Jak usunąć pleśń ze ścian?

osuszanie budynków

Zastanawiasz się, czy masz grzyby na ścianach? Nie wiesz skąd się wzięły te wszystkie ciemne plamy i obawiasz się, że to może być pleśń? Jeśli mieszkasz w starym budynku, to jest to bardzo prawdopodobne. Jeszcze do niedawna podczas budowy domów często stosowano izolację bitumiczną, która nie izoluje prawidłowo fundamentów. A nawet jeśli wykonano odpowiednie zabezpieczenia, to czas i niesprzyjające warunki atmosferyczne bardzo skutecznie mogły zniszczyć izolację.

Jeśli twój dom stoi na fundamentach pozbawionych odpowiedniej izolacji, to może się okazać, że faktycznie masz pleśń na ścianach. Z powodu braku odpowiedniej izolacji poziomej, mury przyjmują bardzo dużo wilgoci. Z kolei wysoki poziom wilgoci i pokojowa temperatura stanowią doskonałe środowisko rozrodcze dla grzybów i pleśni.

W takim wypadku należy przeprowadzić osuszanie fundamentów oraz ścian. Istnieje kilka metod, chociaż do najczęściej stosowanych należy przycinanie murów budynku. Dzięki temu woda nie ma dostępu do ścian i nie może przekazywać wilgoci do wnętrza murów. Można również spróbować przeprowadzić iniekcję, czyli wykorzystać środki chemiczne, które zaimpregnują fundamenty. Preparat należy wprowadzić w mury budynku, co może się okazać bardzo trudne, dlatego ważne jest, żeby zawsze zatrudniać fachowca.

Na szczęście budownictwo w Polsce zmierza w dobrym kierunku, dzięki czemu nowe budynki mają zapewnioną odpowiednią izolację. Pozostałym zostaje osuszanie fundamentów i pozbywanie się wilgoci z wnętrza domu, np. poprzez częste wietrzenie.