Problemy z nadmiarem

aranżacje kuchenne

Pokolenie, które wchodziło w dorosłe  życie dwadzieścia, trzydzieści lat temu, nie miało zbyt dużego wpływu na wygląd i wystrój swojego mieszkania. Wszystko, co znajdowało się w sklepach wyglądało tak samo, a pojęcia takie jak oryginalność czy wyjątkowy styl nie były używane zbyt często. Dziś każdy chciałby być wyjątkowy i ma do tego możliwości – dzięki różnorodnościom jakie widzimy na sklepowych półkach, również tych wirtualnych.

Dawniej przedmioty codziennego użytku, takie jak akcesoria kuchenne, miały być przede wszystkim funkcjonalne, trwałe i praktyczne. Dziś chętnie wybieramy designerskie produkty, które mają cieszyć oko i zaspokajać naszą narcystyczną potrzebę wyjątkowości. Współczesny człowiek wychowany w kulturze, w której dominuje obraz, chce cieszyć oczy przedmiotami, które go otaczają. Dlatego, w zależności od gustu, urządza mieszkanie w chłodną stal i minimalistyczne meble, lub wręcz przeciwnie – otacza się kiczowatymi ozdobami.

Dekoracją jest już nawet oryginalny talerz czy łyżeczka o nietypowym kształcie. Dziś odchodzi się jednak powoli od przesady i kiczu, który cieszył się powodzeniem w latach ’90. Wolny rynek i możliwość wybierania produktów, była odreagowaniem po czasie zastoju i wszechobecnej szarości i jednolitości. Być może stąd brała się popularność muzyki disco-polo i ubrań w jaskrawych kolorach. Choć często uśmiechamy się z lekką drwiną na myśl o tych czasach, nie pamiętamy o tym, że właśnie wtedy ludzie mogli czerpać prawdziwą przyjemność z kształtowania własnego stylu i zakupów.

Idąc do sklepu, możemy dostać niemal wszystko, o czym sobie zamarzymy. Problemem jest dziś nie bark produktów, ale ich nadmiar. Stąd problemy z wyborem. Niestety, często producenci dbają o oryginalny wygląd przedmiotów, ale zapominają o jakości. Kultura popularna przenika wszędzie. Wizerunek bohaterów z kinowego hitu dla dzieci, możemy znaleźć niemal na wszystkich przedmiotach – ołówkach, plecakach, piórnikach, ubraniach a nawet talerzach. Jednak taki produkt przestaje być atrakcyjny w momencie, gdy zastąpi go inny hit – zazwyczaj bardzo szybko. Alternatywą mogą być za to zdjęcia na szkle, które możemy np. powiesić na ścianie jako obraz lub wykorzystać jako element jakiegoś mebla.