Rodzaje budownictwa

deskowanie

Budownictwo jest obecnie branżą intensywnie rozwijającą się na runku i przynoszącą realne dochody. Dlatego powstaje coraz więcej firm zajmujących się budową mieszkań i domów. Szacuje się, że do prac budowlanych ciągle jest niedobór pracowników. Budownictwo dzieli się na kilka gałęzi i specjalizacji. Geotechnika dotyczy ściśle inżynierii lądowej.

Ogólnie jest to dziedzina nauki zajmująca się budownictwem naziemnym i podziemnym. Opisuje techniki budowy fundamentów, budynków i nawierzchni drogowych. Do swoich badań wykorzystuje wiedzę z takich dziedzin jak gruntoznawstwo, geologia, fizyka czy chemia. Prace geotechniczne zazwyczaj składają się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest etap badań wstępnych i pomiarów, kolejnym jest etap budowania, a ostatnim krokiem kontrola wytrzymałości górotworu.

Technika deskowania inaczej tak zwana szalowania jest natomiast wykorzystywana przy budowaniu obiektów. Jest to technologia nadawania kształtu mieszance betonowej. W celu wykonania deskowania stosuje się specjalnie przeznaczone do tego konstrukcje stalowe. Zazwyczaj taka konstrukcja jest wykonana z drewna lub płyt. Ma charakter tymczasowy. Wykonuje się nim konstrukcje betonowe i żelbetowe. Przykładami deskowania jest deskowanie ścian, dachów, elementów w konstrukcji.

Prognozy przewidują, że budownictwo mieszkalne będzie się dalej rozwijało ze względu na deficyty na rynku mieszkaniowym. Także dużym powodzeniem cieszy się budowanie domów jednorodzinnych, zwłaszcza w Polsce, gdzie dom i ziemia są pewnymi wartościami. Branża budowlana na pewno będzie się rozwijała przez co najmniej jeszcze kilka lat.