Kolor ramy do obrazu – za zasadzie kontrastu czy uzupełnienia?

ramki drewniane

Ramki drewniane, aluminiowe, czerwone czy zielone – które najlepiej wybrać do danego pomieszczenia? To jedne z najczęstszych pytań, jakie słyszą architekci od swoich klientów, jednak odpowiedź jest bardzo prosta – wszystko zależy od stylistyki danego pomieszczenia.
Jak dobrać kolor ramy do obrazów?

Ramy do obrazów czy fotografii można dobierać na dwa sposoby – albo wybieramy jedynie neutralne i zawsze elegancko wyglądające ramki, albo dobieramy je na zasadzie kontrastu.
Większość osób dobiera bardzo bezpieczne odcienie ramek, np. białe, czarne lub szare. Jednak komponując galerię na ścianie wcale nie trzeba koniecznie kierować się właśnie tą zasadą. Kolor ramy powinno się dobierać według odcieni znajdujących się na fotografii czy obrazie, które mają znaleźć się w tej ramie. Dodatkowo powinno się również wziąć pod uwagę stylistykę pomieszczenia, w którym te ramy mają zawisnąć. We wnętrzach klasycznych doskonale sprawdzą się drewniane ramki – tutaj możliwość szaleństwa jest dość mocno ograniczona. Jednak w przypadku mieszkań urządzonych w stylu nowoczesnym, mamy już znacznie większe pole manewru.

Dobieranie ram w zależności od tego, co ma się w nich znaleźć

W niektórych przypadkach można pozwolić sobie na dobranie w kolorze kontrastującym z odcieniami fotografii lub grafiki czy obrazu. Wówczas można również wybrać ramy, które zdobią delikatne wzory lub grafiki. Ramki w kropeczki lub różnego rodzaju szlaczki doskonale będą prezentować się w pokoju dziecięcym lub młodzieżowym, jednak nie koniecznie w eleganckim salonie. W takich kolorowych ramkach najlepiej jest umieszczać wspomnienia z imprez okolicznościowych, zabaw lub innych, interesujących i radosnych wydarzeń.  Kontrast w stosunku do ramki mile widziany jest również przy fotografiach monochromatycznych lub czarno-białych grafikach.

Zobacz też: Ramki drewniane, ramy do obrazów | Nielsen Polska