Żarówka LED (lub jak bardziej prawidłowo powinno się je określać – lampa LED), to coraz bardziej popularne źródło światła. Znacznie częściej wypiera ona z naszych domów i biur tradycyjne żarówki czy świetlówki. Trudno się temu dziwić – nowoczesne oświetlenie oparte o diody LED ma mnóstwo zalet, spójrzmy wiec na kilka z nich.
Ogromną zaletą jest ich duża trwałość. Producenci większości z nich deklarują sprawne działanie nawet przez kilkadziesiąt tysięcy godzin ciągłej pracy (potrzebny dobry zasilacz LED), co w przypadku wykorzystywania po kilka godzin dziennie może się przełożyć nawet na kilkadziesiąt lat pracy. Trudno nawet porównywać tak długi czas eksploatacji w porównaniu do tradycyjnych żarówek, których w przeciętnym mieszkaniu musimy każdego roku wymieniać co najmniej kilka, a czasem nawet więcej. Dochodzi do tego, że w przypadku części np. lampek LED, sama żarówka jest elementem zabudowanym i niewymiennym – i niekoniecznie jest to problem, gdyż zapewne za te kilkadziesiąt lat dawno zmieni się nam gust i wymienimy tę lampkę na całkiem inny model. Zwróćmy też uwagę, że oświetlenie LEDowe jest bardzo mało wrażliwe na częste włączanie i wyłączanie.
Owszem, parametr oczekiwanego czasu świecenia żarówki jest bardzo ważny, ale pamiętajmy, że jeśli zwykła żarówka nie będzie świeciła przez cały czas a będzie często włączana i wyłączana, to jej deklarowana żywotność będzie znacząco mniejsza. Pewną zaletą oświetlenia LED (choć wynika to pośrednio również z pewnej jej wady) jest możliwość precyzyjnego doboru temperatury barwowej lampy LED. Widmo promieniowania zwykłej żarówki jest bowiem ciągłe, zatem każda żarówka świeci bardzo podobnym światłem, za to dla oświetlenia LEDowego możemy sobie wybrać np. zimną barwę światła w miejscu pracy, a ciepłą jako oświetlenie salonu.